dokarimesa: Πρωταθλήτρια η Άντερλεχτ

Δευτέρα 20 Μαΐου 2013

Πρωταθλήτρια η Άντερλεχτ

Η Ζούλτε Βάρεγκεμ ήταν η ομάδα που κέρδισε τις εντυπώσεις στην εφετινή Jupiler, στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν όμως, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Άντερλεχτ, η οποία κατέκτησε το 32ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Υπό το βλέμμα 29.000 θεατών (τα εισιτήρια του "τελικού" είχαν κάνει φτερά προ πολλού), η Άντερλεχτ αγωνίστηκε πολύ προσεκτικά και στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου άγγιξε το γκολ με τον Μπραμ Νάουτινκ (οριζόντιο δοκάρι).

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους η Ζούλτε Βάρεγκεμ προηγήθηκε στο 56ο λεπτό με τον Γενς Νάσενς, ωστόσο το όνειρο δεν κράτησε για πολύ, αφού τρία λεπτά αργότερα, ο Λούκας Μπίλια ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ (η μπάλα βρήκε και στον Μπαγιέ Λεγιέ).

Η αποβολή του Σεϊκού Κουγιατέ στο 80ό λεπτό (για σκληρό μαρκάρισμα στον Νάσενς) αύξησε τις ελπίδες των φιλοξενούμενων, οι οποίοι, πάντως, δεν απείλησαν ιδιαίτερα και εν τέλει αρκέστηκαν στην έξοδο στο Champions League.