dokarimesa: Η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε άνοδο και 70.000.000 ευρώ

Τρίτη 28 Μαΐου 2013

Η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε άνοδο και 70.000.000 ευρώ

Το πέναλτι του βετεράνου Κέβιν Φίλιπς έδωσε στην Κρίσταλ Πάλας τη νίκη 1-0 επί της Γουότφορντ στην παράταση του τελικού της Championship και ταυτόχρονα το δικαίωμα επιστροφής στην Premier League μετά από το 1998.

Ο 40χρονος επιθετικός, ο οποίος είχε αποτύχει στους προηγούμενους 3 τελικούς πλέι οφ που συμμετείχε με Σαουθάμπτον, Γουέστ Μπρομ και Μπλάκπουλ, ανέλαβε την ευθύνη της εκτέλεσης του 16ου φετινού πέναλτι των "αετών" στο 105' (περισσότερα από κάθε σύλλογο της Championship) και ευστόχησε, σημειώνοντας το μοναδικό τέρμα του αγώνα.
Η ομάδα του Ίαν Χόλογουεϊ είχε περισσότερες ευκαιρίες στην κανονική διάρκεια, με τον Μανουέλ Αλμούνια να διατηρεί ανέπαφη την εστία για την ομάδα του Τζιανφράνκο Τζόλα επί 105 λεπτά.
Το 285ο γκολ του άλλοτε διεθνή Άγγλου επιθετικού ισοδυναμεί με τουλάχιστον 70.000.000 ευρώ για την Κρίσταλ Πάλας, με βάση τα οικονομικά δεδομένα που αφορούν στις ομάδες που προβιβάζονται στην Premier League. Υπενθυμίζεται ότι Κάρντιφ και Χαλ είχαν εξασφαλίσει την απευθείας άνοδο.